Új év, új adózás!
Már megszokhattuk, hogy így év vége felé kihirdetik, hogy mennyi pénz marad a zsebünkben, tehát milyen adóváltozások lesznek jövőre. Az elmúlt évek során rendre újabb és újabb, egyre kreatívabb, adónemek láttak napvilágot. Ez jövőre sem lesz másképp, hisz a kormány benyújtotta a 2015-ös adócsomagot. Mindig is tudtuk, hogy az információ hatalom, így adóztassuk meg – jött az ötlet. Az új évtől jön az internetadó is, így minden 1GB után 150 forint plusz áfát kell fizetni, például egy film letöltésének (3GB) összadója 572 forint lesz a tervek szerint.
(+)Családi adókedvezmény
A törvényjavaslat szerint ösztönözni szeretnék a 2 gyermekes családokat is, hisz 2016-tól négy év alatt kétszeresére nő a két eltartottat nevelő családok által érvényesíthető családi kedvezmény mértéke. Ennek értelmében eltartottanként és hónaponként az alábbiak szerint alakul az összevont adóalapot csökkentő kedvezmény mértéke:
1. egy eltartott esetén 62500 forint
2. kettő eltartott esetén
– 2016-ban 78125 forint
– 2017-ben 93750 forint
– 2018-ban 109375 forint
– 2019-ben és az azt követő években 125000 forint
3. három és minden további eltartott esetén 206250 forint.
(-)Változik a nagyon kedvező céges életbiztosítási adója
A törvénymódosítás a teljes életre szóló, visszavásárlási értékkel rendelkező, életbiztosítások esetében lassan véget ér az adóelőny. Mindez azt jelenti, hogy ezen szerződések rendszeres díjának adómentessége 2017 után megszűnik, a korábban adómentes díjfizetéssel rendelkező szerződések szolgáltatási ágon egyéb jövedelemként adóznak továbbra is, míg a 2018 -tól kötött ilyen biztosításokból származó jövedelem – az általános szabályoknak megfelelően – kamatjövedelemként adózik.
Így érdemes még most kihasználni a kedvezményes adókulcsos programot.
(-)Emelkedik a cafeteria közterhei
A munkabéren kívüli juttatásként adható juttatások köre (cafeteria) változatlan marad, viszont megnő a juttatások után a kifizető által fizetendő közteher. Az idén érvényben lévő 35,7% kedvezményes adókulcs összege 51,17%-ra módosul. A munkáltató által szabályozott módon béren kívüli juttatásnak nem minősülő juttatások esetében pedig 65,79% lesz a közteher. Ez azonban még nem jelenti azt, hogy a cafeteria 2015-ben nem lesz vonzó, azonban a korábbi évekkel ellentétben sokkal nagyobb odafigyelést igényel, hogy előnyben részesülhessenek azok az elemek, mely adómentességet élveznek.
Amennyiben a benyújtott 261 oldalas törvénytervezetben szereplő legfontosabb változásokra is kíváncsi, akkor kérem olvassa el a portfolio összefoglalóját.