Önkéntes nyugdíjpénztár
Fiatal korunkban nehéz elképzelni, hogy öt év múlva merre tart karrierünk, tíz év múlva hogy fogják hívni a gyermekünket, vagy húsz év múltán ránk ismernek-e még osztálytársaink. Fiatalon azt is nehéz elképzelni, hogy valamikor nyugdíjasok leszünk és több évtizednyi munka után nehézséget jelenthet a nyugdíjunkból való megélhetés.
Az önkéntes nyugdíjpénztár segít, hogy munkával töltött, aktív évei alatt kamatadó-mentesen és jó hozamokkal tehessen félre a gondtalan nyugdíjas éveire, a nyugdíjcélú öngondoskodás és előtakarékosság egyik legkedvezőbb formája.
A tőkefedezeti elven működő önkéntes nyugdíjpénztárba bárki beléphet és anyagi lehetősége szerint megtakarítása egy részét a pénztárhoz fizetheti be. A tagok egyéni számláján lévő hozamokkal növelt összeget meghatározott idő letelte után egy összegben, vagy járadék formájában lehet felvenni.
Nyugdíjpénztár adókedvezmény – A nyugdíjpénztári tagok díjterhelése
Mivel az állam is méltányolja a társadalombiztosítás hiányosságait korrigáló megoldást, így az egyéni tagdíjfizetést jelentős adókedvezménnyel segíti. A befizetések után 20% adókedvezmény vehető igénybe és mértéke éves szinten a maximum 150 000 forint lehet.A visszaigényelt adókedvezmény pedig a nyugdíjszámlán 100%-ban jóváírásra kerül.
Az önkéntes nyugdíjpénztárak non-profit szervezetek, költségeik azonban nekik is vannak. A befizetések három tartalékba kerülnek:
- fedezeti tartalék: itt gyűlnek a befektetések
- működési tartalék: a pénztár működési költségét fedezi
- likviditási tartalék: a pénztár fizetőképességét biztosítja
A költségek sávosak, így a havonta elhelyezett összegek nagysága befolyásolja, hogy mekkora összegek kerülnek az egyes tartalékokba. Minél magasabb összeg kerül befizetésre, annál magasabb összeg kerül a fedezeti tartalékba, tehát annál kevesebb költség kerül elvonásra.
Például: 600 001 Ft éves önkéntes nyugdíjpénztári befizetés felett a befizetések 99%-a a fedezeti tartalékban kerül jóváírásra, így csupán 1%-ék lesz a költség
Az önkéntes nyugdíjpénztárak kapcsán szintén fontos tudni, hogy nem csak véletlenszerűen megadott százalékok alapján számítják a hozamot, hanem portfóliókból válogathat. Ennek az a lényege, hogy különböző eszközökbe kerül a befizetés, például állampapírokba, részvényekbe vagy éppen befektetési jegyekbe, és ezek teljesítménye alapján képződik a hozam. Ez lehetőséget teremt arra, hogy különböző – a kockázatvállalási hajlandóságának leginkább megfelelő – portfóliót válasszon : alacsonyabb kockázatnál nagyobb a kiszámíthatóság, de kisebb a hozam, magasabbnál értelemszerűen fordítva.
Az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítást legkorábban a kezdettől számított 10 év után lehet felvenni. Amennyiben a Pénztártag a 10 év várakozási idő letelte után, de nyugdíjbamenetel előtt kívánja felvenni a megtakarítást, személyi jövedelemadót és egészségügyi hozzájárulást kell fizetni a felvett összeg tőke része után (az egyéni számlán termelt hozam adómentesen vehető fel). Jó hír viszont, hogy a hozamhoz háromévente van lehetőség adómentesen hozzájutni és 20 év után már a tőkéhez is.
A nyugdíjszámlához kedvezményezetteket jelölhet meg, akik tragédia esetén a számláján összegyűjtött megtakarítását hagyatéki eljárás nélkül öröklik.
Azoknak ajánljuk az önkéntes nyugdíjpénztári tagságot, akik:
- előre kívánnak gondoskodni nyugdíjas éveikről
- hosszú távú, kamatadómentes, adókedvezménnyel támogatott megtakarítást keresnek
- nem szeretik a magas összegű elkötelezettséget
Érdemes szakértőhöz fordulni, mert nagyon sok szempont van, amire esetleg érdemes gondolni. Egy személyes nyugdíjtanácsadás alkalmával az Ön számára ideális nyugdíj-előtakarékosságot megtaláljuk.
Lépj kapcsolatba velem most, vagy add meg elérhetőségeidet!
Kali József
Tel.: +36 (20) 922-3909
E-mail: hello@kalijozsef.hu
Az alábbiak is érdekesek lehetnek önnek:
- Önkéntes nyugdíjpénztár hozamok 2019
- Budapest önkéntes nyugdíjpénztár
- Önkéntes nyugdíjpénztár váltás
- Budapest nyugdíjpénztár
- Generali önkéntes nyugdíjpénztár
- önkéntes nyugdíjpénztár adókedvezmény
- önkéntes nyugdíjpénztár váltás
- önkéntes nyugdíjpénztárak rangsora
- önkéntes nyugdíjpénztárak összehasonlítása
- önkéntes nyugdíjpénztár 2018
- legnagyobb magánnyugdíjpénztár
- legnagyobb önkéntes nyugdíjpénztár